Back to Top

Wybierz swój język

 

ornament

 
 
 
 

zdjęcie - Sar Sargsyan

 
 
 
 

Biografia artystyczna


Sar Sargsyan urodził się 19 marca 1981 roku w miejscowości Hadrut w Górskim Karabachu (Artsakh). Muzyki uczył się najpierw w Szkole Muzycznej im. Komitasa w mieście Hadrut, a w roku 2002 w klasie Swietlany Aghadzhanyan ukończył Wydział Wokalny w Kolegium im. Sayat-Nova w stolicy Karabachu, Stepanakercie. W roku 2007 w klasie profesor Swietłany Kolosaryan ukończył Wydział Wokalny Państwowego Konserwatorium im. Komitasa w Erywaniu w Armenii, a rok później, również u profesor S. Kolosaryan, ukończył aspiranturę Konserwatorium im. Komitasa w Erywaniu.

Sar brał udział w wielu koncertach, a występy solowe dawał między innymi w Górskim Karabachu, Armenii, Gruzji, Rosji, Ukrainie, Bułgarii, Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Polsce, Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii, Litwie, Chinach, Grecji i innych krajach. Jego solowe programy koncertowe były częścią festiwali kultury, takich jak ”Polonia Cantans” czy ”ArtPark” (Polska 2016, 2017). W roku 2012 została wydana jego pierwsza solowa płyta pod tytułem „Karot“ (Tęsknota). Wokalista ma na swoim koncie 2 teledyski oparte na pieśniach Romanosa Melikyana "Róża" (2010) oraz Vagharshaka Kotoyana "Jak sen" (2011) w reżyserii Artyoma Hakobyana.

W repertuarze śpiewaka znajdują się utwory kompozytorów ormiańskich, rosyjskich oraz europejskich. Artysta na scenie wykonuje repertuar zarówno klasyki akademickiej, jak i estradowy.

Sar jest pomysłodawcą oraz Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Wokalnego "Vistula Sounds" w Ciechocinku (Polska) oraz jurorem wokalnym na wielu międzynarodowych konkursach w Polsce i za granicą.

Artysta mieszka i pracuje w Warszawie, jednak często podróżuje do innych krajów, w których ma możliwość zaprezentowania swoich wyjątkowych zdolności wokalnych, a jednocześnie promowania pięknego dziedzictwa muzyki klasycznej armeńskich kompozytorów, jak również innych znanych i lubianych przebojów muzyki klasycznej.Nagrody


 • Laureat 2 Republikańskiego Festiwalu-Konkursu Pieśni Rosyjskiej „Ulubione Pieśni Rosji“ (Armenia 2012);

 • Dyplom 6 Międzynarodowego Festiwalu-Konkursu „Renaissance“ (Armenia 2014);

 • Grand Prix na 3 Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Victoria“ (Polska 2014);

 • Grand Prix na 4.Międzynarodowym Konkursie „Abanico“ (Bułgaria 2015);

 • Zdobywca Pucharu i Złotego Medalu na 18 Międzynarodowym Festiwalu-Konkursie „Chorus Inside Summer“ (Włochy 2015);

 • Grand Prix i Złoty y Medal na 19 Międzynarodowym Festiwalu-Konkursie „Chorus Inside Croatia“ (Chorwacja 2015);

 • Zdobywca Nominacji „Klasyka“ na 15 Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Młodych Talentów „Kaunas Talent“ (Litwa 2015);

 • Grand Prix i 1 Miejsce na Międzynarodowym Konkursie „Gran Fiesta“ (Hiszpania 2016);

 • 1 Miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Music League Talent“ (Litwa 2016);

 • 1 Miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Sofia Grand Prix“ (Bułgaria 2017);

 • Posiada certyfikaty Ministerstwa Diaspory Republiki Armenii za udział w festiwalach ”Moja Armenia” i ”Komitas Vardapet” (Armenia 2012, 2013, 2016).


Referencje


"Profesjonalista, mający ogromny szacunek dla publiczności. Odnosi się wrażenie, że śpiewanie, występy na scenie to dla Niego sens życia. Obdarzony głosem o pięknej barytonowej barwie, zwracający uwagę na tekst i właściwą interpretację każdego utworu."


Grażyna Brodzińska/Pierwsza Dama Polskiej Sceny Muzycznej, śpiewaczka - Polska/


***


„Sar to prawdziwy znawca swojej dziedziny, profesjonalista, a jako człowiek – osoba otwarta i subtelna w kontaktach.”


Marine Mesropyan /Zasłużona działaczka sztuk, dyrygentka - Artsakh/


***


„Pełny i dojrzały głos, wyrażający całą paletę wokalnych barw we wszystkich rejestrach, głos wyjątkowy w swoim nasyceniu i dynamice. Śpiewak z wielkimi perspektywami i wspaniałą karierą. Szanowany członek jury międzynarodowych konkursów wokalnych i chóralnych.”


Pasquale Weleno /Dyrygent - Włochy/


***


„Sar Sargsyan posiada przepiękny liryczny baryton. Po mistrzowsku operuje głosem, z niezwykłym interpretacyjnym smakiem, jest artystą nieustannie poszukującym, poszerzającym swoje zawodowe doświadczenie i repertuar. Jego głos cechuje niezwykła kolorystyka, swoim tembrem i nasyceniem przenika głęboko w duszę.”


Willy Weiner /Zasłużony działacz sztuk, kompozytor - Armenia/Izrael/


***


„Obdarzony muzykalną wrażliwością, piękny, aksamitny baryton, z silnie zarysowanym talentem scenicznym. Nadał śpiewowi klasycznemu nowoczesny i aktualny kierunek, jaki obecnie cieszy się popularnością, jest przystępny i zrozumiały dla wszystkich odbiorców.”


Karine Karapetyan/Śpiewaczka klasyczna, profesor - Armenia/


***


„Sar Sargsyan to wspaniały muzyk i wokalista. Wykonuje różne utwory Michaiła Tariwerdiewa - ona jest mu bliska przez swoją szczerość, ciepło i człowieczeństwo. Jestem wdzięczna Sarowi za jego oddanie muzyce i temu, co w niej najszlachetniejsze. Także za jego interpretacje niełatwego repertuaru, i chociaż znanego wielu, to jednak niełatwo poddającego się interpretacji.”


Wera Tariwerdiewa/Muzykolog, wdowa po kompozytorze M. Tariwerdiew - Rosja/


***


„W różnorodności, panującej w dzisiejszej muzyce, płyta Sara Sargsyana „Karot” (Tęsknota) wyróżnia się harmonią wspaniałych dzieł ormiańskich klasyków. Jego wykonania wyróżniają się muzykalnością, wrażliwością i charakterystycznym stylem. Oczywiście u podstaw tego wszystkiego leży wyższe wykształcenie muzyczne Sara.”


Araksi Saryan/Zasłużona działaczka sztuk, profesor – Armenia/


***


„Gdy posłuchałem płyty Sara pod tytułem „Karot” (Tęsknota), zachwyciły mnie przede wszystkim wykonania utworów ormiańskich klasyków i kompozytorów współczesnych. Najistotniejszym jest, że te interpretacje i aranżacje są wykonane ze smakiem, melodie nie zostały zmienione, a wszystko brzmi nowocześnie i miło.”


Dawid Ghazaryan/Zasłużony działacz kultury, profesor - Armenia/